• Lata doświadczeń w wycieczkach górskich
img

Zasady turysty górskiego

Wyprawy w góry mogą być fascynującą przygodą, a po jakimś czasie zazwyczaj przeradzają się w prawdziwą pasję. Należy jednak pamiętać o zagrożeniach, jakie ze sobą niosą. Staranne przygotowanie się do każdej wyprawy jest podstawowym obowiązkiem turystów górskich. Dobrym rozwiązaniem jest dokładne przestudiowanie przewodników turystycznych oraz map, które mogą dostarczyć nam wielu cennych informacji.

Istnieje zestaw podstawowych danych, które powinniśmy posiadać przed każdorazowym wyruszeniem na szlak. Jest to przede wszystkim przebieg szlaku turystycznego, schroniska turystyczne dostępne podczas marszu, lokalizacja obiektów, które w awaryjnych sytuacjach mogą stać się naszym schronieniem np. szałasów, schronów, koleb, leśniczówek oraz drogi odwrotu w sytuacji, gdy podejmujemy decyzję o skróceniu marszu.

Wyruszając na szlak powinniśmy zabrać ze sobą kilka niezbędnych przedmiotów. Należą do nich z pewnością naładowany telefon komórkowy, z wprowadzonymi do pamięci numerami telefonów alarmowych Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Podstawowe elementy wyposażenia turysty w górach to przede wszystkim odpowiednie obuwie oraz plecak, do którego zapakujemy zapasowe skarpety, kurtkę przeciwdeszczową, czapkę i rękawiczki, podręczną apteczkę, latarkę oraz zapałki. Warto również pomyśleć o specjalnym pokrowcu na plecak, który w razie deszczu ochroni jego zawartość przed wilgocią.

GOPR dostarczy nam niezbędnych informacji o warunkach panujących aktualnie na szlaku. Możemy śledzić wydawane co jakiś czas komunikaty pogodowe albo po prostu uzyskać dodatkowe informacje w placówkach GOPR. Jedną z najważniejszych zasad jest zostawienie w miejscu pobytu wiadomości o planowanej trasie wędrówki oraz przewidywanej godzinie powrotu. Pozwoli ona w razie problemów szybko zorganizować akcję ratunkową. Jeżeli w międzyczasie zmienimy plany, nie zapomnijmy powiadomić również i o tym.

W góry najlepiej wychodzić rano, gdyż wczesnym popołudniem pogoda często ulega załamaniu. Nie zapomnijmy, aby w trakcie podziwiania pięknych widoków, cały cza zachowywać orientację w terenie. Jeżeli jednak zdarzy nam się zgubić to zawsze przy dobrej pogodzie możemy spróbować ustalić kierunek, z którego przyszliśmy oraz kierunek, w którym powinien prowadzić szlak. Jeżeli zorientujemy się, na jakiej formacji górskiej się znajdujemy, łatwiej ustalimy również, w którym kierunku udać się, aby wrócić na szlak.

Dłuższe wyprawy planujmy zawsze w większej grupie osób. Nie ma nic gorszego, niż samotny turysta zagubiony na szlaku. Szanse jego odnalezienia są znikome. Przynajmniej jedna osoba z grupy powinna dobrze orientować się w przebiegu trasy. Wyprawom górskim powinien zawsze towarzyszyć zwyczajny, ludzki zdrowy rozsądek. Nieodpowiedzialne zachowania turystów niejednokrotnie doprowadzały już do ogromnych tragedii. 

 

Zobacz również